Na podstawie przeprowadzonych rozmów, wywiadów oraz ankiet chciałam za pomocą liczb dokonać krótkiej charakterystyki kobiet biznesu skupionych wokół Klubu Kobiet Biznesu „Kultura sukcesu” z siedzibą w Katowicach.

Na początku poprosiłam, aby koleżanki sięgnęły pamięcią wstecz do momentu, gdy marzenia o własnej firmie stały się mocno zarysowanym celem. Była chęć działania, ale czy tylko dotyczyła ich samych? czy mogły liczyć na bliskie osoby?

Okazało się, że spośród objętych badaniami klubowiczek 80% z nich mogło liczyć na swoich mężów czy partnerów ,którzy wspierali oraz mobilizowali je do działania. Z relacji kobiet biznesu wynikało że, część  mężów było obojętnych wobec ich decyzji o założeniu własnej działalności (19%), a czasem demobilizowali do takiego działania (1%). Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej kobiety obawiają się braku czasu dla swojej najbliższej rodziny. Potwierdzają to również badania ankietowe w których 60% pań stwierdziło, że prowadząc firmę ma zdecydowanie mniej czasu. Natomiast 40% kobiet biznesu uznało, że ma więcej czasu, co wynika z faktu, że godziny pracy są bardziej elastyczne. To  pozwala na przykład na udział w uroczystościach w których występuje ich dziecko np. w przedszkolu w godzinach dopołudniowych. Zarówno kobiety które uznały, że mają mniej czasu jak i te, które tego czasu mają zdecydowanie więcej podkreślają, że własna firma niejako motywuje do dobrej organizacji czasu pracy.

Rejestrując własną działalność musimy pokonać wiele obaw. To one często nas paraliżują i nie pozwalają efektywnie działać. Połowa kobiet biznesu obawiała się problemów finansowych bojąc się, że zabraknie im pieniędzy na opłaty i codzienne życie. Panie (20%) obawiały się również, że brak czasu spowoduje poważne konsekwencje dla życia rodzinnego, relacji z mężem i dziećmi. Te Panie, które nie miały żadnych obaw (17%) przyznały, że taka postawa wynikała głównie z braku wiedzy na temat zarządzania firmą. Panie również obawiały się (13%),, że trafią na nieuczciwe osoby, w konsekwencji czego popadną w kłopoty finansowe i utracą wiarygodność.

Kobiety biznesu często muszą mierzyć się ze stereotypem matki-Polki, która swój czas powinna poświęcić rodzinie, dzieciom i prowadzeniu domu. Jak jest w rzeczywistości, czy czują się spełnione zawodowo i rodzinnie odnajdując czas dla siebie i bliskich?
Zdecydowanie TAK. Ankietowane kobiety są szczęśliwe i spełnione. Obowiązki dzieli z domownikami 80% badanych pań, a 17% oprócz wspólnych porządków zatrudnia osoby do sprzątania. Tylko 3% pań stwierdziło, że wszystko zostaje na ich głowie. Również jeżeli chodzi o ważne decyzje finansowe, to dla 77% ankietowanych pań uznaje, że są podejmowane wspólnie, a 23% pań uważa, że podejmowane są osobno.

Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że klubowiczki należące do Klubu „Kultury sukcesu” dobrze radzą sobie z prowadzeniem własnych firm. Pomimo dużej ilości czasu jaki muszą poświęcić na zarządzanie firmami, są dobrze zorganizowane, dzięki czemu realizują swoje cele osobiste, zawodowe i rodzinne.