1. Jakie obecnie trendy panują na rynku jeśli mówimy o dekoracji okien? Jakie tkaniny są modne i ponadczasowe?

Od lat nieustanną popularnością cieszą się rolety rzymskie. Proste, klasyczne, idealnie pasujące do każdego wnętrza. Mogą być wykonane w przeróżny sposób i z przeróżnych materiałów - począwszy od tkanin lekkich (takich jak woal) po tkaniny cięższe, zasłonowe. Wszystko  zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Nie możemy tutaj pominąć tradycyjnych firanek i zasłon, które wciąż jednak przeważają w naszych domach. Uważam, że są tak samo modne i efektowne jak wspomniane już rolety.
Jeśli mówimy o tkaninach, to w trwającym już sezonie wiosenno-letnim stawiamy na to, co naturalne, a więc tkaniny lniane, o delikatnych pastelowych kolorach, na beże, czy brązy, które wcale nie ustępują szarościom. Świetnym sposobem na przełamanie chłodnych kolorów w aranżacji okien, takich jak szary i biały, stanowi np. mięta lub turkus. Zdecydowanie to właśnie połączenie polecam  w stylu skandynawskim.

2. Dlaczego tak ważną rolę w dekoracji wnętrz odgrywa dekoracja okien?

Dlatego, iż starannie zaprojektowane wnętrze bez końcowej dekoracji okna jest niepełne i puste. Brakuje w nim odpowiedniego klimatu, a to, w konsekwencji może powodować, iż nie będziemy w nim czuć się komfortowo. Dekoracja okien to nie tylko walory estetyczne wnętrza, ale także pamiętajmy, że może też nas uchronić przed słońcem, czy ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Okno jest wizytówką naszego domu, wiele  mówi o nas, naszych upodobaniach  i częściowo zdradza nasz charakter. Pozwólcie, że zacytuję znany aforyzm: „Oczy są zwierciadłem duszy, okna są zwierciadłem domu...”- to wiele tłumaczy, prawda?

3. Wiele osób obawia się konieczności dbania o wygląd aranżacji okiennych,  szukają tkanin, których nie będą musieli prasować, robotów, które ich wyręczą z mycia okien itd.

To prawda, ale spróbujemy porównać naszą codzienną dbałość o  wizerunek, o to, że chcemy być atrakcyjne, o to aby zwracano na nas uwagę. Czy chociażby w końcu to, że jako kobiety pragniemy się czuć dobrze. Tak samo jest z dekoracją naszych okien. Oczywiście, żyjemy w takich czasach, które ułatwiają nam życie.  Możemy kupić roboty do mycia okien, udoskonalane są żelazka. Nawet jesteśmy w stanie zainwestować w tkaniny, których nie trzeba prasować. Mam tu na uwadze różnego rodzaju siatki, żakardy, czy też tkaniny kreszowane. Wierzę, że piękna stylizacja okna sprzyja naszemu samopoczuciu w tej samej mierze, jak dobrze dobrany strój, czy modna fryzura, w której czujemy się dobrze. Otaczajmy się tym, co piękne, co ma duszę.

Aneta Labisz - Pracownia z duszą - Nowoczesne aranżacje okienne

Rozmowę przeprowadziła Iwona Tyrna-Łojek właścicielka marki "Kultura sukcesu" oraz firmy szkoleniowej AKREO, założycielka Klubu Kobiet Biznesu "Kultura Sukcesu".